Největší ostrov severní Afriky
Tuniský ostrov Djerba, který se nachází asi 100 kilometrů od hranic a Tuniska s Lybií, je díky svým více než pěti stovkám kilometrů čtverečních největším ostrovem severní Afriky ve Středozemním moři. Vzdálenost od pevniny Tuniska činí jen necelé tři kilometry a v současnosti je ostrov Djerba propojen s pevninou silnicí. Její vznik je datován do doby Římské říše a po rozšíření a zpevnění slouží až do současnosti. Silnice spojuje tuniskou pevninu s městečkem El Kantara v jižní části ostrova. Druhou možností, jak se na Djerbu dostat z tuniské pevniny, je využití služeb trajektů. Trajektová přeprava spojuje přístav Jorf s městečkem Djerba Ajim v jihozápadní části ostrova. Většina turistů se však na ostrov přepravuje letecky. Letadla na Djerbě přistávají na mezinárodním letišti Zarzis v jeho severovýchodní části.
Historie ostrova
Ostrov Djerba má za sebou bohatou historii. Někteří historikové tvrdí, že právě Djerba je oním bájným ostrovem pojídačů lotosů, o kterém se zmiňuje Homérův epos o řeckém hrdinovi Odysseovi. Ten ostrov navštívil při cestě z války o město Trója. To jsou však jen báje, kterým nemusí každé věřit. V každém případě byl ostrov Djerba prokazatelně osídlen už ve 4. století před naším letopočtem. Existenci starověkého osídlení zde potvrdili četné archeologické vykopávky. Na Djerbě bylo nalezeno několik hrobek a také pozůstatky keramiky, jejichž vznik je datován právě ze čtvrtého století před Kristem.
Ve starověku, kdy Středomoří vládla Římská a následně i Byzantská říše, ostrov Djerba prosperoval. Počet jeho obyvatel utěšeně narůstal. Období bohatství však ukončila morová rána, která ostrov postihla v polovině 7. století našeho letopočtu. Na tuto nevyléčitelnou chorobu většina obyvatel ostrova zemřela a v následujících desetiletích nastává hospodářský úpadek. Během středověku ostrov střídal své vládce. Patrný je zde vliv muslimského náboženství. Na počátku novověku pak bojovali o nadvládu nad Djerbou Sicilané s Osmanskou říší. Nakonec se Tunisko včetně ostrova Djerba stalo jednou ze severoafrických francouzských kolonií.
Židovské náboženství
Nepříliš známou skutečností je fakt, že na ostrově Djerba má dlouhou tradici židovské náboženství. První židovští osadníci se na ostrově Djerba usadili již kolem 5. století před naším letopočtem. Nejstarší synagoga kdysi stávala na místě, kde dnes stojí takzvaná Djerbská synagoga El Ghriba.
Pláže
Turisté nejen z České republiky však ostrov Djerba budou znát hlavně kvůli zdejším plážím a možnosti prožít tu příjemnou dovolenou u moře. Ačkoliv se jedná o ostrov, jehož šířka ani délka nepřesahuje 40 kilometrů, může se pyšnit pobřežím, táhnoucím se v celkové délce 150 kilometrů. Prakticky podél celého pobřeží ostrova se nacházejí krásné písečné pláže, jejichž povrch je tvořen jemným pískem. Do průzračných Středozemního moře se zdejší pláže svažují jen pozvolna a tak je Djerba oblíbená zejména mezi rodinami s malými dětmi. Rodiče se nemusejí na Djerbě obávat pustit své děti do vody samotné. K velkým kladům ostrova patří i fakt, že během letní sezóny se tady prakticky nevyskytují srážky. Turisté, kteří se rozhodli strávit dovolenou na ostrově Djerba, se tak nemusí obávat, že by jim snad měla dovolená u moře propršet, jako se to může stát třeba v Chorvatsku nebo v Itálii.
Houmt Souk
Hlavním městem ostrova Djerba je Houmt Souk. Toto město leží při pobřeží na severu ostrova, ve vzdálenosti asi 5 kilometrů od zdejšího mezinárodního letiště. V současné době žije v Houmt Souk asi 70.000 stálých obyvatel. Během letní sezony jde o nejnavštěvovanější město na ostrově a turisté sem cestují zejména kvůli velkému tradičnímu trhu souk, podle kterého dostalo město i své jméno. K vidění je též majestátná pevnost, hlídající vjezd do zdejšího přístavu. Turisté, kteří by se chtěli seznámit s historií ostrova Djerba, budou mít v Houmt Souk spoustu možností. Na trhu se platí tuniskými dináry, které se ovšem nesmějí ze země vyvážet. Místní trh je tak ideální možností, jak utratit drobné tuniské peníze.
Djerba Explore Park
I když trh v Houmt Souk patří k často navštěvovaným místům na ostrově, asi největší atrakcí je Djerba Explore Park. Tato atrakce je k nalezení na nejzápadnějším výběžku ostrova nedaleko zdejšího golfového klubu Djerba Golf Club. Explore Park je vlastně kombinací krokodýlí farmy a jakéhosi muzea. Tento park patřím k nejoblíbenějším atrakcím zejména mezi nejmladšími návštěvníky ostrova. Přes den je tu možné potkat stovky rodin s malými dětmi, které se chystají na prohlídku tohoto parku. Krokodýli byli do Explore Parku původně dovezeni z ostrova Madagaskar, ovšem zde dorůstají jen zhruba poloviční velikosti ve srovnání s jedinci, žijícími na Madagaskaru. Krmení krokodýlů patří k nejatraktivnějším událostem a někteří turisté mají to štěstí, že mohou být dokonce svědky líhnutí malých krokodýlů. Počet chovaných jedinců neustále vzrůstá a farma Djerba Explore Park zásobuje další krokodýlí farmy po celém Středomoří.
Expozice muzea Djerba Explore Park je pak zaměřená na historii ostrova. Ve srovnání s volně se pohybujícími krokodýli je však muzeum jen málo navštěvované a turisté tady nebudou během prohlídky rušeni. Ti ti nejmenší návštěvníci totiž tráví většinu času návštěvy v parku právě u hrazení krokodýlů.
Gastronomie
Bylo by škoda nezmínit gastronomii ostrova Djerba. Vzhledem ke skutečnosti, že se tady odjakživa mísily nejrůznější kultury, se všechny tyto vlivy dnes odrážejí i ve zdejším gastronomii. Turisté, ubytovaní v hotelích, zaměřených na evropskou klientelu, budou moci ochutnat jak zdejší speciality, taky i typicky kontinentální jídla. Mezi nejmenšími návštěvníky ostrova jsou pak bezpochyby nejoblíbenějším pokrmem zdejší tradiční zákusky.