Marsa Alam, Egypt

Bezpečný jih

Spolu se zhoršující se bezpečnostní situaci v severní části Egypta se stále více turistů zajímá o možnost strávit svou dovolenou v jeho jižní části. Ta leží několik stovek kilometrů vzdálena od potenciálně nebezpečného Sinajského poloostrova. Turisté tady tak mohou strávit klidnou a ničím nerušenou dovolenou. Navíc skutečnost, že nejznámější egyptské prázdninové resorty Hurghada a Sharm el Sheikh jsou již několik desetiletí turisticky maximálně využívané destinace, se negativně projevuje na přilehlém moři. Spousta korálových útesů v této oblasti je díky masové turistice je značně poškozena a lidská civilizace si tady už vybrala svou daň.

Mladá turistická oblast

Oblast Marsa Alam se naopak začala k turistice využívat až poměrně nedávno. A tomu odpovídá i stav moře a života pod jeho hladinou. Dá se říci, že letovisko Marsa Alam je až neuvěřitelně fantastickým světem plným barevných korálových útesů a nejrůznějšího života. Příznivci šnorchlování a přístrojového potápění začali objevovat oblast v okolí Marsa Alam již před několika lety. V současnosti je následují i turisté, kteří si chtějí o dovolené užívat typického lenošení na pláži a poklidného plavání v průzračně čistém a krásně prohřáté moři. Z Marsa Alam se díky situaci na severu Egypta stává stále populárnější destinace pro dovolenou. Navíc bohatý a pestrý život pod hladinou je tady dobře přístupný i začátečníkům a méně zkušeným potápěčům. Pozorovat pestrobarevná hejna ryb a mohutné korálové útesy tu může prakticky každý. A protože jde o jedno z nejjižněji ležících egyptských letovisek, i v průběhu zimních měsíců jsou tady příjemné teploty ke koupání. Stále více turistů se sem tak přilétá ohřát uprostřed evropské zimy.

Pod hladinou je co pozorovat

V současnosti je samotné letovisko Marsa Alam i další prázdninová střediska v jeho blízkosti nejen mezi turisty z České republiky synonymem pro prvotřídní šnorchlování a potápění. Tomuto stavu se rychle přizpůsobili i místní. Turisté, kteří zatím tyto moderní sporty nevyzkoušeli, mají možnost se v potápěčských centrech podél pobřeží o potápění něco dozvědět a třeba si i vyzkoušet, jaké to je ponořit se pod hladinu s dýchacím přístrojem. Pochopitelně je možné též absolvovat potápěčský kurz.

Nezničená příroda

Ani turisté, kteří se s přístrojem pod hladinu potopit neodváží, nepřijdou v oblasti Marsa Alam zkrátka. K oblíbeným aktivitám patří kupříkladu lodní výlet do zátoky s názvem Abu Dabbab. Zde si mohou turisté zaplavat třeba se želvami. Pod hladinou tu pak čekají na příznivce přístrojového potápění a šnorchlování pestrobarevná hejna nejrůznějších ryb a rybek. V jižní části egyptského pobřeží, a to dokonce přímo u hotelů, je možné zahlédnout ve vodě dugongy. Ti jsou podobní kapustňákům a u nás se jim říká mořské krávy. Vzhledem k tomu, že většinu svého života tráví dugong v hloubce pouze kolem 10 metrů, mohou na tyto překrásné savce narazit v moři nejen potápěči, ale i turisté, kteří se v oblasti Marsa Alam věnuji šnorchlování.

Lokality k potápění

Zkušenější potápěči se pak na lodích vydávají dále od pobřeží, aby mohli pozorovat bohatství Rudého moře, které není plavcům, vydávajícím se na moře přímo z pláží, jednoduše přístupné. K perlám jižního pobřeží Egypta pro příznivce přístrojového potápění v oblasti Marsa Alam bezpochyby patří útesy Elphinstone. Tato skalní stěna prudce padá do hloubky více než 40 metrů. Kromě typických korálových rybek je tady možné zahlédnout třeba i žraloky. Dále na jih se pak lodě s potápěči vydávají k ostrovům Zabargad a Rocky Island. V pobřežních vodách je zde možné spatřit žraloky, delfíny a nebo třeba i manty. Vysoká koncentrace delfínů pak láká potápěče do oblasti Dolphin House.

Historie

Turistická oblast Marsa Alam je k nalezení zhruba na polovině cesty mezi nejstarším dětským letoviskem Hurghada a súdánskými hranicemi na jihu. Ještě asi 25 let zpátky byla Marsa Alam jen malá ospalá rybářská vesnička a do těchto egyptských končin zavítal jen málokdo. Z východu byla ohraničena mořem a několik kilometrů západně pak už začínala poušť. To vše se však změnilo v roce 2001, kdy tady bylo otevřeno mezinárodní letiště. To posunulo oblast Marsa Alam na úroveň takových vyhlášených egyptských letovisek, jako je třeba Sharm el Sheikh nebo Hurghada. Hotely v oblasti Marsa Alam jsou roztroušeny podél dlouhého pobřeží. Turisté tak musejí počítat s tím, že transfer z letiště na ubytování může někdy trvat i více než dvě hodiny. Toto čekání se ale určitě vyplatí, protože Marsa Alam nabízí jedno z nejkrásnějších pobřeží podél Rudého moře.

El Quseir a Port Ghalib

Severně od městečka Marsa Alam, zhruba na půli cesty do populárního letoviska Safaga (ta bývá v katalozích cestovních kanceláří řazena už k Hurghadě), leží městečko Quseir. Do Marsa Alam je to z Quseiru asi 150 kilometrů. Quseir je jedním z nejstarších osídlení na západním břehu Rudého moře. V období kolem roku 3.000 před naším letopočtem byl jedním z nejvýznamnějších přístavů celého Egypta. V době, kdy této zemi vládla královna Hatšepsut, odtud vyplouvaly lodě směrem na jih, aby obchodovaly s jižními africkými regiony. Jen asi 60 kilometrů severně od Marsa Alam se nachází moderní turistický resort s názvem Port Ghalib. Do Marsa Alam je to z Port Ghalib asi 60 kilometrů. Port Ghalib je moderním přímořským resortem, který financovali bohatí kuvajtští investoři. Moderním hotelům zde nic nechybí a turisté se zde budou cítit jako v ráji. K dispozici mají například golfové hřiště nebo jachetní přístav. Samozřejmě ani tady nechybí několik potápěčských základen.

Možnosti výletů

Turisté, kteří by chtěli z Egypta poznat i něco více než jen bezprostřední okolí letoviska Marsa Alam, mají možnost se vydat na několik výletů. Jen několik desítek kilometrů od Marsa Alam je například možné obdivovat skalní chrám faraona Sethiho I. Na stejné zeměpisné šířce jako Marsa Alam se na pobřeží Nilu rozkládá město Edfu. V něm je možné si projít známý chrámový komplex. Podél řeky směrem na sever, ve vzdálenosti necelých 100 kilometrů, se nachází Luxor. Naopak na druhou stranu od Edfu leží Asuán. Město, které proslulo díky stavbě dvou přehrad na Nilu.