Největší ze středomořských ostrovů
Sicílie, největší ostrov ve Středozemním moři, je pro velkou část turistů zatím velkou neznámou a pro letní dovolenou ji ještě neobjevila. Turisté, kteří i třeba opakovaně cestují k moři do Itálie, obvykle jezdí maximálně k Neapoli nebo na nedaleký ostrov Capri. Dále už se vydává jen málokdo. A rozhodně se není co divit. Sicílie je od České republiky vzdálená více než 2.000 kilometrů a cesta není pro každého. Ovšem turisté, kteří nakonec na ostrov Sicílie dorazí, se budou mít na co těšit.
Cesta
Vlastním automobilem se dá na Sicílii dostat několika způsoby. Ten nejvýhodnější je dojet do Neapole a ve zdejším přístavu se nalodit na trajekt. Ten po osmi hodinách plavby zakotví v hlavním městě Sicílie Palermu. A dobré je navíc naplánovat cestu trajektem tak, aby plavba na ostrov Sicílie probíhala v noci. V pohodlných kajutách je možné se dobře vyspat a ráno čerstvý vystoupit na Sicílii. Druhou možností je dojet prakticky až do Reggio di Calabria na pomyslnou špičku italské boty. Z městečka Villa San Giovanni vyplouvá trajekt do asi 7 kilometrů vzdáleného sicilskémo města Messina.
Bohaté dějiny
Podobně jako Řecko a jeho ostrovy či severoafrický Egypt, i Sicílie ležela v centru vývoje evropské civilizace. Ostrov často střídal své vládce a během dějin se tady vystřídali Féničané, Řekové, Římané, Vandalové, Byzantinci, Arabové, Španělé a další národy. Kdo ovládá ostrov Sicílie, současně ovládá obchodní trasy skrze Středozemní moře. Zájem o tuto část současné Itálie tak byl enormní v průběhu celé historie. Na ostrově Sicílie se dnes mísí kultura všech jmenovaných národů a turisté se zájmem o historii tady budou určitě mít co obdivovat.
Messina
Hlavní město Palermo leží na severním pobřeží Sicílie, ve vzdálenosti asi 10 kilometrů od Messiny. Messina samotná je vcelku moderním městem, neboť historické stavby poničilo na začátku minulého tisíciletí zemětřesení a dílo zkázy pak dokonala mohutná vlna tsunami. Proto je drtivá většina budov v městě Messina novějšího data a stáří téměř žádné z nich nepřesahuje 100 let.
Taormina
Necelých 70 kilometrů jižním směrem od města Messina dojedou návštěvníci Sicílie po pobřežní silnici do letoviska Taormina. Uprostřed městečka Taormina se nachází starověký amfiteátr, ve kterém se dodnes pořádají nejrůznější představení. Několik menších pláží tady umožňuje skvělé koupání v průzračně čistém Středozemním moři. O tom, že je zde přístup k vodě žádaný, svědčí i skutečnost, že se sem jezdí slunit sami Sicilané.
Palermo
Palermo je hlavním městem Sicílie a je k nalezení v severozápadní části ostrova. Přímo v centru mohou milovníci historické architektury obdivovat unikátní katedrálu. Ta zde byla postavena už ve 12. století. V Palermu u historického jádra jsou k vidění nejrůznější architektonické styly až do 19. století. Úzké klikaté uličky s nejrůznějšími krámky, obchůdky, restauracemi a dalšími podniky mohou někomu připomínat Neapol. Koneckonců Neapolitáni také jeden čas ostrovu Sicílie vládli.
Mondello
V necelém 2 kilometry širokém zálivu na severu Palerma, nedaleko národního parku Capo Gallo, se nalézá asi nejznámější zdejší pláž Mondello. Pláž je čistá a její povrch tvoří jemný písek. Do čistého Středozemního moře se svažuje jen pozvolna. Je tak vhodná k rekreaci méně zdatných plavců a pochopitelně i rodin s malými dětmi. Moře je dostatečně teplé na koupání již od začátku května a příjemnou teploty si udržuje až do listopadu.
Chrámy
V západní části Sicílie, jen několik desítek kilometrů od Palerma, jsou k nalezení 2 největší architektonické skvosty na ostrově Sicílie. Jde o chrám Segesta, který leží necelých deset kilometrů od pobřeží v severozápadní části ostrova, a pak chrám Selinute. Ten naopak leží přímo na břehu moře ve vzdálenosti asi 40 kilometrů na jih od lokality Segesta. Vznik těchto jedinečných staveb je datován do doby více než 500 let před naším letopočtem a s ničím si nezadají se světoznámými chrámy na území Řecka.
Údolí chrámů
Kdo se zajímá o antickou architekturu, určitě by neměl vynechat návštěvu Údolí chrámů nedaleko městečka Agrigento na jihozápadním pobřeží Sicílie. Tato lokalita je skutečně unikátní a její význam pro světové dějiny ocenila i organizace UNESCO, která zdejší chrámy zapsala na Seznam světového kulturního dědictví. Údolí chrámů se rozkládá pár kilometrů od pobřeží a tak je možné prohlídku zdejší architektury zkombinovat s příjemným koupáním v oblasti městečka San Leone.
Etna
U západního pobřeží Sicílie, nedaleko města Catania, se nachází asi nejznámější lokalita na celém ostrově, dodnes aktivní sopka Etna. Výstup na tuto jedinou aktivní evropskou sopku určitě stojí za to, ovšem je třeba ji absolvovat školeným průvodcem. Odměnou za namáhavý výstup pak budeme turistům překrásný výhled nejen na blízké okolí, ale prakticky na celý ostrov Sicílie.